Odcinek 9 Podział Kamieni na Szlachetne i Ozdobne (a co z półszlachetnymi ?) Krótki film wyjaśniający podziały nasz blog

  • Kod: odcinek 9
  • Dostępność: Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • Cena katalogowa: 1 000,00 zł
  • Rabat: -100,00 zł
  • 900,00 zł

Szanowni Państwo dziś opowiem Państwu 

bardzo krótko na temat podziału kamieni  na szlachetne i ozdobne , a co z "półszlachetnymi" ? Otóż ta nazwa jest juz ZAKAZANA Według Międzynarodowego Zrzeszenia Biżuterii, Wyrobów, Ozdób, Diamentów, Pereł i Kamieni (CIBJO*)  

wystarczy tu kliknąć na ten link i zobaczą Państwo nasze filmy

https://www.youtube.com/watch?v=02oInZ6nctk&t=45s

 

Kamienie szlachetne są to wszystkie wartościowe kamienie charakteryzujące się wysokim połyskiem, czystością, jednorodnością i przezroczystością.

kamienie szlachetne są zawsze odpowiednio oszlifowane, wypolerowane i przygotowane do oprawy w metale szlachetne takie jak np Srebro. Pamiętajmy że To Srebro wzmacnia ich działanie .

Jeszcze kilka lat temu do kamieni szlachetnych kwalifikowano tylko takie kamienie, którymi można było rysować szkło, czyli ich twardość w skali Mohsa  wynosiła minimum 7. Pozostałe kamienie o twardości 6-1, nazywane były kamieniami półszlachetnymi.

Mi ta nazwa kamienie półszlachetne bardzo pasuje tak szczerze mówiąc się nauczyła od lat nazywac pozostałe kamienie poniżej skali 7 i nie ukrywam że często stosuję ta nazwę pomimo ze jest zakazana . To się nazywa PRZYZWYCZAJENIE :)

Dziś w świecie jubilerskim zakazane jest stosowanie określenia „kamień półszlachetny". Według Międzynarodowego Zrzeszenia Biżuterii, Wyrobów, Ozdób, Diamentów, Pereł i Kamieni (CIBJO*) pojęcie "kamień półszlachetny" jest zbyt ogólne i może przyczynić się do zbyt dużych dowolności interpretacyjnych. Zatem wszystkie kamienie spełniające kryteria czystości, przezroczystości i pięknego szlifu nazywane są kamieniami szlachetnymi. Kamienie szlachetne, zwane niekiedy kamieniami jubilerskimi, mogą być zarówno naturalne, jak i rekonstruowane, a nawet syntetyczne.

KAMIENIE NATURALNE
Kamienie naturalne to takie minerały i skały, które są substancjami pochodzenia organicznego, czyli powstawały na Ziemi przez miliony lat w skutek ogromnych przemian, zachodzących na naszej planecie - mianowicie pod wpływem reakcji wzajemnych oddziaływań wszystkich ziemskich żywiołów - ziemi, ognia, powietrza, wody, a także ogromnego źródła energii - słońca. Kamienie naturalne po odpowiedniej obróbce, oszlifowaniu i wypolerowaniu stają się kamieniami szlachetnymi.

KAMIENIE REKONSTRUOWANE
Kamienie rekonstruowane to kamienie szlachetne produkowane przez człowieka w procesie stapiania drobnych kamieni naturalnych w bardzo wysokiej temperaturze (nawet kilkuset ℃), a następnie ochładzania tej dużej „masy" kamieni szlachetnych, z której otrzymuje się spore okazy kamieni jubilerskich Bardzo często proces rekonstruowania przeprowadzany jest dla Turkusów, Hematytu, Lapis Lazuli i Malachitu, a nawet Rubinów.

KAMIENIE SYNTETYCZNE
Kamienie syntetyczne są produktami wytworzonymi przez człowieka w odpowiednich laboratoriach. To człowiek w laboratorium przygotował wszystkie odpowiednie warunki aby one powstały od nasłonecznienia , wilgotności  po temperaturę i inne. Kamienie  które w procesie syntezy uzyskały identyczne lub zbliżone własności chemiczne i fizyczne do naturalnych kamienie szlachetnych, zresztą będących dla nich wzorcem. Takie kamienie są przeważnie kamieniami „doskonałymi" - bez najmniejszych inkluzji i zarysowań, o intensywnym kolorze i blasku, z perfekcyjnym szlifem. Najbardziej popularnym kamieniami produkowanymi syntetycznie są Diamenty, Szmaragdy i Opale. Współczesna technologia sprawia, iż nie istnieje już na świecie żaden kamień szlachetny, który nie miałby swojego syntetycznego odpowiednika stworzonego w laboratorium za pomocą jednej z tuzina metod. To nie wszystko. Człowiek chciał być nawet lepszy od natury i dlatego stworzył kamienie nie posiadające swojego naturalnego wzorca w przyrodzie. Przykładem takiego kamienia jest Cyrkonia - syntetyczny kamień stworzony przez człowieka jako imitacja Diamentu. Człowiek wyprodukował zatem doskonały kamień o możliwie najlepszych cechach fizycznych, chemicznych i optycznych (niebywała odporność, perfekcyjny blask i przejrzystość) imitujący doskonały kamień szlachetny - Diament, a dodatkowo setki razy tańszy! Niestety nie powstał on w naturze .

IMITACJE KAMIENI I KRYSZTAŁÓW
Imitacje czyli sztuczne kamienie są to preparowane całkowicie lub częściowo przez człowieka materiały, mające naśladować wyglądem (kolorem, blaskiem, przezroczystością) naturalne kamienie szlachetne, lecz różniące się od nich właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Do produkcji imitacji wykorzystuje się sztuczne materiały - tworzywa syntetyczne, plastik lub szkło.

 Do produkcji imitacji bardzo wartościowych kamieni szlachetnych używa się szkła kryształowego - ołowiowego, które niezwykle silnie załamuje światło i przez to jest dość trudne do rozróżnienia od naturalnych kamieni i kryształów. Bardzo powszechne na rynku są zatem imitacje Diamentów, Pereł i Opali. Najbardziej doskonałą imitacją Diamentu produkowaną na światową skalę są kryształki Swarovskiego. Kryształki Swarovski są wytwarzane z oszlifowanego brylantowym szlifem szkła ołowiowego, dodatkowo napylanego metalem dającym efekt opalizacji. Właśnie przez to charakteryzują się typowym dla Diamentów wysokim blaskiem i wysokim współczynnikiem załamania światła.

KARATY 
Jednostką masy kamieni szlachetnych oraz pereł używaną w jubilerstwie jest karat (ct). Jego nazwa pochodzi od nasion drzewa chlebowego - karoby (fr. „carat" oraz gr. „keration"), którymi dawniej, na Bliskim Wschodzie ważono kamienie. Nasiono ważyło około 200 mg czyli 0,2 g, stąd od początku XX wieku przyjęło się na świecie, iż 1 karat = 0,2 g. Przykładowo, 1 karat to waga Diamentu o szlifie brylantowym i średnicy 6,5 mm. Wartość kamienia szlachetnego jest obliczana na podstawie rzeczywistej masy danego kamienia wyrażonej w karatach, przy czym cena za karat wzrasta wraz ze wzrostem wielkości kamienia. Zatem 2-karatowy kamień może być nawet 4-krotnie droższy od 1-karatowego. I oczywiście, ze względu na indywidualną gęstość kamieni, wielkość 1-karatowego Rubinu jest inna niż wielkość 1-karatowego Ametystu.

DLATEGO NAJDROŻSZE SA ZAWSZE WIĘKSZE OKAZY KAMIENI BO SA CIĘZSZE DO DOSTANIA . CENA WISIORA Z 1 DUZYM  KAMIENIEM SZLACHETNYM BĘDZIE DUZO WY ZSZA NIŻ TEN SAM WISIOR Z WIELOMA MAŁYMI KAMIENIAMI KTÓRE MOŻNA WYKONAĆ Z TAK ZWANYCH ODPADÓW PO SZLIFOWANIU WIĘKSZYCH OKAZÓW . 

IM WIĘKSZY KAMIEŃ TYM BARDZIEJ POSZUKIWANY I DROŻSZY

 

Zapraszam na mój Video blog , a jeśli się podoba to będzie mi ogromnie miło zobaczyć łapkę w górę , albo miły komentarz .

P.S. ZAPRASZAMY TYLKO POZYTYWNYCH LUDZI , złośliwych i toksycznych zapraszamy na innego bloga hihihihihi )))))))))

Miłego dnia Państwu życzę Agnieszka Maj-Syguła

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy na nasz nowy blog firmy ETHNIC SUN w którym będę umieszczała dla Państwa raz w tygodniu ( postaram się w miarę wolnego czasu  ) nowe filmiki  o ZNACZENIU KAMIENI, ICH WŁAŚCIWOŚCIACH I ROZMAITYCH CIEKAWOSTKACH . 

Postaram się Państwa nie zanudzić i z humorem w skrócie podać ciekawe mało znane rzeczy o kamieniach :)

OTO LINK DO NASZEGO VIDEO BLOGU , WYSTARCZY KLIKNĄC I WYBRAĆ FILM KTÓRY CHCA PAŃSTWO OBEJRZEĆ https://www.youtube.com/channel/UCO9jNDO06uBbIKK9AGkaVjw

 

Jestem Pasjonatka i Mgr Ekonomii, a nie GEMMOLOGIEM , ale  to jest to co UWIELBIAM i z przyjemnością na blogu będę czekała i na Państwa wiedzę na temat kamieni i doświadczeń z nimi .STWÓRZMY RAZEM POZYTYWNY  BLOG DLA POZYTYWNIE ZAKRĘCONYCH  LUDZI KOCHAJĄCYCH KAMIENIE NATURALNE I ICH MAGIĘ :) 

 

Jestem ciekawa Państwa opinii i mam nadzieję, że nie ocenicie mnie mega surowo bo nie ukrywam, że jest to stres i mój pierwszy w życiu blog . 

JEDNOCZEŚNIE BARDZO PROSZĘ , aby w dyskusjach być pogodnym i wesołym, a ŚWIAT BĘDZIE LEPSZY , JAK I MY BĘDZIEMY DLA SIEBIE LEPSI :) Zapraszamy WSZYSTKICH pozytywnych ludzi  DO POLUBIENIA NASZEGO BLOGA , a negatywnych przeganiamy :)

A więc do dzieła, co ma być to będzie  hihih :)

Pragnę przypomnieć ,że kamienie naturalne wspomagają walkę z niektórymi chorobami , a leczą TYLKO LEKARZE I LEKARSTWA . Blog ten powstał z miłości do kamieni i z wielkiego szacunku do Państwa moich klientów oraz  z braku czasu  na dłuższe rozmowy .....:) 

Niekiedy gdy z Państwem przez telefon rozmawiam to moglibyśmy mówić i mówić , a tak naprawdę u nas w pracy czas nas zawsze bardzo goni .... 

Ten blog  będzie możliwością wymiany doświadczeń między nami :) 

Dziękuję i pozdrawiam Państwa serdecznie z szacunkiem Agnieszka Maj-Syguła Ethnic sun